Shiayan Logo
به اتهام جاسوسی برای ایران
» بازداشت روحانی شیعه توسط نیروهای سعودی!
یکشنبه 26 مه 2013
1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
امتیار شما به این مطلب:

شیخ حسن الزیاد اوایل هفته جاری بدون هیچ‌گونه دلیلی زمانی که برای تمدید گذرنامه خانواده‌اش به اداره گذارنامه رفته بود بازداشت شد. بازداشت خودسرانه «زیاد» خشم طرفدارانش را که می‌گویند وی در هیچ فعالیت ضد رژیمی مشارکت نداشته و وقت خود را فقط صرف آموزش می‌کند برانگیخته است.

نیروهای عربستان سعودی یک روحانی شیعه دیگر را به اتهام جاسوسی برای ایران در این کشور بازداشت کرده‌اند.

شیخ حسن الزیاد اوایل هفته جاری بدون هیچ‌گونه دلیلی زمانی که برای تمدید گذرنامه خانواده‌اش به اداره گذارنامه رفته بود بازداشت شد.

بازداشت خودسرانه «زیاد» خشم طرفدارانش را که می‌گویند وی در هیچ فعالیت ضد رژیمی مشارکت نداشته و وقت خود را فقط صرف آموزش می‌کند برانگیخته است.

نیروهای سعودی اغلب بر اساس سیاستی نخ‌نما، روحانیونی را که بین عربستان سعودی و ایران در رفت و آمدند به اتهام جاسوسی برای تهران بازداشت می‌کنند.

نیروهای سعودی در ۸ جولای ۲۰۱۲ به شیخ نیمر النیمر، روحانی برجسته شیعه در راه خانه‌اش در منطقه قطیف استان الشرقیه حمله و وی را زخمی و بازداشت کردند. این بازداشت موجی از تظاهرات را در این استان نفت‌خیز موجب شد. این روحانی برای نخستین بار پس از بازداشتش ۲۶ مارس در دادگاه حاضر شد. اعضای خانواده وی می‌گویند که شیخ در زندان شدیدا شکنجه شده و مقامات زندان او را از مراقبت‌های پزشکی محروم کرده‌اند.

دادستان‌های سعودی به دنیال حکم اعدام برای شیخ نیمر هستند.

معترضان سعودی از فوریه ۲۰۱۱ میلادی، مرتب در استان الشرقیه عربستان به ویژه در منطقه قطیف و شهر عوامیه تظاهرات برگزار کرده‌اند، تظاهرکنندگان، آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی بیان و برگزاری تجمعات و پایان تبعیض گسترده در این کشور را خواستار هستند.

تظاهرات و اعتراضات مردم عربستان به ویژه از نوامبر ۲۰۱۱ پس از آن که نیروهای امنیتی سعودی پنج معترض را در استان الشرقیه کشته و بسیاری را زخمی کردند، شدت گرفت و به اعتراضات علیه رژیم سرکوب گر آل سعود تبدیل شد.

سازمان عفو بین الملل ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) از مقامات عربستانی خواست اعمال خشونت علیه معترضان را متوقف کنند.

عفو بین الملل در بیانیه خود اعلام کرد: «مقامات عربستان باید به ادامه سرکوب اعتراضات علیه موج گسترده دستگیری‌های غیرقانونی در این کشور پایان دهند.»

به گزارش دیده بان حقوق بشر، رژیم سعودی «همواره هرگونه اظهار نظر در نقد دولت را سرکوب کرده است.»

جهت دریافت مطالب روزانه سایت شیعیان در خبرنامه ایمیلی عضو شوید. برای عضویت (رایگان) اینجا کلیک کنید.

نظر شما


عضویت در خبرنامه سایت
بعد از عضویت ایمیلتان را چک کنید و بر روی لینک فعال‌سازی کلیک کنید تا عضویت شما کامل شود.
جدیدترین مطالب
پربازدیدها
Shiayan Logoتبلیغ شما در سایت شیعیان
امام خمینی
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شیعیان است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.