Shiayan Logo
» درخت خرمای این باغ با دست‌های پیامبر کاشته شده است + عکس
سه‌شنبه 09 جولای 2013
1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز | 3,80
امتیار شما به این مطلب:

باغ سلمان دارای نخل هایی با خرمای «اجوه» است. گرانترین خرمای جهان. کیلویی ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان. این خرما خاصیت پزشکی فراوانی دارد. پزشکان می‌گویند سموم بدن را دفع می‌کند. نخل این باغ با دست‌های مبارک پیامبر کاشته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیعیان به نقل از حج، حجت الاسلام و المسلمین «نجف نجفی روحانی» از معدود کسانی است که مدینه را مانند کف دست خود می شناسد و تاریخ مدنی اسلام را در این شهر با پوست ، گوشت و استخوان خود لمس کرده است. شش سال است که مسوولیت نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری را در مدینه برعهده دارد. اگر مدینه را بخشی از تاریخ اسلام بدانیم ، بی تردید او تبلور و تجسم قسمت های مهمی از این تاریخ است.

او از مدینه ۱۴۰۰ سال قبل زمانی که پیامبر اسلام پایه‌های حکومت اسلامی را در این مکان مقدس طرح ریزی کردند و تک تک اماکنی که رسول الله (ص) و یاران آن حضرت در آن قدم نهاده اند، با استناد به احادیث و روایات متعدد به گونه ای حرف می‌زند که با مدینه شناسی‌های رایج تفاوت دارد.

این اطلاعات و شواهد از همراه شدن با او در یک «زیارت دوره» آشکار می‌شود. گاهی جمعی از نخبگان و اندیشمندان که به سرزمین وحی عزیمت می‌کنند از نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مدینه تقاضا می‌کنند تا زیارت دوره را با وی بگذرانند و او پاسخ منفی نمی‌دهد و با آنان همراه می‌شود.

«زیارت دوره» عنوانی برای بازدید از اماکن مقدس مذهبی و تاریخی مدینه است که تمامی زائران ایرانی در مدت اقامت در این سرزمین مقدس یک روز را به آن اختصاص می‌دهند تا با حوادث تاریخی در زمان حضور مقدس ۱۰ ساله رسول الله (ص) در مدینه آشنا شوند.

این در شرایطی است که ده‌ها نفر از مسوولان کشور، دست اندرکاران فعالیت‌های فرهنگی بعثه، روحانیون کاروان‌ها از صبح تا شب بدون وقفه برای رتق و فتق امور زائران در دفتر بعثه حضور می‌یابند. ضمن آن که در کنار سخنرانی در همایش‌های مستمر فرهنگی برای دانشجویان و طلاب و نخبگان و دانش آموزان و اهل سنت، زائران سرزمین وحی نیز غالبا سفره دل خود را نزد نماینده بعثه مقام معظم رهبری باز می‌کنند.

یکی از روحانی کاروان گلایه دارد. یکی از هتل محل اقامت خود ناراضی است. زائری از برخورد نامناسب کشور میزبان می‌نالد. زائری دیگر از آژانس‌های زیارتی شکوه می‌کند.

دیگری از نماینده بعثه مقام معظم رهبری استمداد می‌طلبد که اینجا کسی را ندارد و برای کفن و دفن زائر همراهش مساعدت کند و فردی به دنبال آزادی زائری از بستگان خود است که هنگام تصویربرداری در بقیع دستگیر شده است و… همه به بعثه پناه می‌آورند.

با این وجود نماینده بعثه مقام معظم رهبری برای همراه شدن با جمعی از زائران در زیارت دوره پاسخ منفی نمی‌دهد و سوار اتوبوس می‌شود و تاریخ نقطه به نقطه شهر مدینه را برای اندیشمندان و فرهیختگان اعزامی از سراسر کشور توضیح می‌دهد: مدینه ۵۰ هزار شیعه دارد. اینجا منطقه «باب العوالی» است.

مزرعه سلمان فارسی محمدی

کمی جلوتر به باغ سلمان می‌رسیم. در باغ سلمان چاهی واقع شده که از آن آب کشیدند و پیکر مطهر رسول الله (ص) را غسل دادند.

باغ سلمان دارای نخل هایی با خرمای «اجوه» است. گرانترین خرمای جهان. کیلویی ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان. این خرما خاصیت پزشکی فراوانی دارد. پزشکان می‌گویند سموم بدن را دفع می‌کند. نخل این باغ با دست‌های مبارک پیامبر کاشته شده است.

بعد از باب العوالی به منطقه «مشربه ام ابراهیم» می‌رسیم. نام همسر ابراهیم است. پسر پیامبر گرامی اسلام به نام ابراهیم در باب العوالی به دنیا آمد و در همان کودکی از دنیا رفت و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. مشربه محل شرب و دارای هفت باغ است. مادر حضرت رضا (ع) در مشربه ام ابراهیم مدفون است. ایرانیان در گذشته برای زیارت به اینجا مراجعه می‌کردند، ولی بعدها دور آن دیوار کشیدند و چند سالی است که در ورودی آن را نیز جوش داده اند تا دیگر کسی نتواند وارد آن شود.

اتوبوس به راه خود ادامه می‌دهد. به مسجد قبا می‌رسیم. نماینده بعثه مقام معظم رهبری ادامه می‌دهد: هر کس دو رکعت نماز در این مسجد بخواند ثواب یک عمره را دارد.

در کنار قبا، مسجد «ضرار» هم وجود داشته است. مسجد ضرار در مقابل مسجد قبا به دستور «ابوعامر» بنا شد. در جنگ احد جوانی در رکاب پیامبر به نام «حنظله» شهید شد.

مسجد ضرار
این جوان فرزند ابوعامر بود. پدر حنظله و پدرخانم او مقابل پیغمبر ایستادند. حنظله در فیلم مختار هم به تصویر کشیده شده است. وقتی او شهید شد پیامبر اسلام گفت که من دیدم ملائکه او را به آسمان بردند.

در ادامه راه به کوهی می‌رسیم به نام حمراءالاسد. حمراء به معنی قرمز و اسد به معنای شیر است و چون این کوه تا حدودی شبیه شیر است به این نام خوانده شده است. پیغبر فرموده اند: اگر حمراء الاسد نبود، ما در جنگ احد شکست می‌خوردیم. وقتی یک مشرک منصف خبر می‌آورد که سپاه معاویه آماده حمله به مسلمانان در مدینه است، پیامبر اسلام دستور می‌دهد در سطح وسیعی از این منطقه آتش روشن کنند. استفاده از این تدبیر که امروز از آن به عنوان جنگ روانی یاد می‌کنند، موجب عقب نشینی دشمن می‌شود.

از حمراءالاسد دور می‌شویم. مسجد شجره از دور نمایان است. در جلوی مسجد شجره چاه‌های آب مشاهده می‌شود. حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی می‌گوید: هنگامی که پیامبر اسلام دولت را در مدینه تشکیل دادند، منابع عمومی را بین مردم تقسیم کردند. این زمین‌ها به حضرت علی (ع) اختصاص یافت. آن حضرت در دورانی که خلافت را عهده دار نبودند، اقدام به حفر چاه هایی در این منطقه و ینبع و همچنین غدیر کردند.

زیارت دوره همراه با نماینده بعثه مقام معظم رهبری تا نزدیک ظهر به طول می‌انجامد.

توضیحات او از چگونگی شکل گیری حسینیه امام حسن مجتبی (ع) مسجد باشکوه شیعیان در عربستان توسط شیخ فقید «العمری» شنیدنی است. شخ العمری از پول سنگ‌های فیروزه نیشابور که تاجر ایرانی به توصیه آیت الله العظمی سید ابولحسن اصفهانی به وی اهداء می‌شود، ساخته می‌شود.

مسجد شیعیان در مدینه منوره
اینک شیخ کاظم فرزند العمری تولیت حسینیه شیعیان و امامت آن را که در باغی بسیار زیبا بنا شده نقل است، برعهده دارد. از شیخ کاظم نقل می‌کنند که یک بار پدرش را دستگیر و به اعدام محکوم می‌کنند، قبل از اجرای حکم اعدام، طناب دار در گردن شیخ مرتضی پاره می‌شود و ماموران متعجب و وحشت زده حکم را اجرا نمی‌کنند. شیخ کاظم به نقل از پدرش می‌گوید هنگامی که طناب دار را بر گردنش آویختند به حضرت فاطمه زهرا متوسل شده است.

آخرین مکان مسجد مباهله است. همان مکانی که پیامبر اسلام همراه با حضرت فاطمه (س) و حضرت امیرمومنان (ع) و حسنین علیهماالسلام قصد مباهله با مشرکان را داشت، اما سرکرده آنان از این اقدام هراسید و پذیرفت که با پرداخت مبلغی به عنوان «جزیه» در سایه حکومت اسلامی زندگی کند.

زیارت دوره به پایان راه نزدیک می‌شود. حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی به پرسش‌های حاضران در اتوبوس پاسخ می‌دهد. او بهترین خاطره خود از حضور در مدینه را لبخندهای زائران در مسجد شجره بعد از نماز جماعت باشکوه عشا بر روی لب‌های محرم گزاران ایرانی می‌داند و توهین افراد ناآگاه و متحجر به زائران حریم نبوی بویژه روحانیون عزیز را از تلخ‌ترین رویدادهای حضور خود در مدینه می‌داند.

کوه احد که مزار حضرت حمره در جوار آن قرار دارد، مسجد قبا، ستون توبه و ستون حرس را از اماکنی می‌داند که عبرت‌های آن فوق العاده بر وی تاثیرگذار است و اعتقاد دارد هر زائری که به مدینه عزیمت کرده تا از ستون توبه دیدن نکرده، نباید این شهر را ترک کند.

حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی از جمع شرکت کنندگان در زیارت دوره خداحافظی می‌کند و از اتوبوس پیاده می‌شود. خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به مدینه منوره، در راه دفتر بعثه درست در مقابل مسجد مباهله چند واژه را با نماینده بعثه مقام معظم رهبری در میان می‌گذارد و از وی می‌خواهد تا حرف دل خود را در باره این واژه‌ها بر زبان جاری کند. او حرف دل خود را می‌زند:

مسجد قبا: درس فرق بین حق و باطل

مسجد ضرار: این هم درس فرق بین حق و باطل

احد: درس ضرورت اطاعت از رهبر

ستون توبه: بازنگری در خویش

ستون حرس: درس حمایت و حفاظت از رهبری

مدینه: دایره المعارف اسرار و معارف الهی

 

7218950

7218951

7218952

7218953

7218954

7218955

7218956

7218957

عکس‌ها از پایگاه اطلاع رسانی حج

جهت دریافت مطالب روزانه سایت شیعیان در خبرنامه ایمیلی عضو شوید. برای عضویت (رایگان) اینجا کلیک کنید.

نظر شما


عضویت در خبرنامه سایت
بعد از عضویت ایمیلتان را چک کنید و بر روی لینک فعال‌سازی کلیک کنید تا عضویت شما کامل شود.
جدیدترین مطالب
پربازدیدها
Shiayan Logoتبلیغ شما در سایت شیعیان
امام خمینی
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شیعیان است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.