Shiayan Logo
» قتل یکی از رهبران شیعه در مصر
دوشنبه 24 ژوئن 2013
1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
امتیار شما به این مطلب:

گروههای وهابی و سلفی مصر با حمله به مراسم میلاد امام زمان (عج) نزدیک قاهره، رهبر معنوی پیروان اهل بیت (ع) در مصر را به قتل رساندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیعیان به نقل از العالم، وهابیون و سلفی های افراطی مصر شامگاه دیروز “شیخ حسن شحاته” را به همراه سه تن دیگر از پیروان اهل بیت (ع) از جمله برادر این عالم بزرگ را به قتل رساندند.

منابع رسانه ای مصری تأکید کردند، گروههای افراطی با اجیر کردن عده ای چماقدار و اراذل و اوباش، از آنها خواستند با حمله به مراسم جشن پیروان اهل بیت (ع) به مناسبت میلاد امام زمان (عج) در روستای «زاویه أبومسلم» در منطقه هرم در استان “الجیزه” نزدیک قاهره، حاضران در این مراسم را به قتل برسانند.

در نتیجه این اوامر و تحریک اهالی منطقه علیه پیروان اهل بیت (ع)، چماقداران با حمله به منزلی که مراسم جشن در آن برگزار شده بود چهار نفر از جمله شیخ حسن شحاته رهبر معنوی شیعیان مصر و برادرش را به همراه دو تن دیگر با سلاح سرد به قتل رساندند؛ و بقیه حاضران در این مراسم را نیز به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. مهاجمان سپس آن خانه را به آتش کشیدند.

منابع بیمارستانی مصر علت فوت این افراد را ضربات چماق و سنگ و سلاح سرد بر روی سر و صورتشان اعلام کرده اند.

گفته می شود افراطیون پس از قتل این افراد آنها را بر روی زمین کشیده و شعار می دادند “شیعیان را بکشید” و “شیعیان کافر هستند”.

براساس گزارش منابع بیمارستانی، به علت کشیده شدن اجساد بر روی زمین و گرداندن آنها در روستای “زاویه ابومسلّم” هویت یکی از افراد مذکور قابل شناسایی نیست و مقامات مصری دستور انجام آزمایشات “DNA” را صادر کرده اند.

سایت مصری “الیوم السابع” به نقل از دادستانی کل این کشور تأکید کرد که تحقیقات نشان می دهد یکی از مقتولان شیخ حسن شحاته است.

به گفته شاهدان در جریان این حمله، نیروهای پلیس مصر نزدیک محل حادثه حضور داشتند، اما به علت تعداد اندک نیروهایشان، ازدحام فراوان اهالی و مسلح بودن مهاجمان قادر به دفاع از حقوق این شهروندان نبوده اند.

این حمله دقیقا یک هفته پس از برگزاری گردهمایی افراطیون سلفی در مصر با هدف کمک به تروریست های سوریه و بیان مواضع افراطی علیه شیعیان منطقه اتفاق افتاد.

در این گردهمایی که اظهارات توهین آمیز بسیاری ضد پیروان اهل بیت (ع) مطرح شد، “محمد مرسی” رئیس جمهور مصر حضور داشت .

گفته می شود گردهمایی مذکور توسط نهاد ناشناخته ای موسوم “انجمن علمای اهل سنت” برگزار شده است. این در حالی است که انجمن مذکور حتی پایگاه مشخصی بر روی اینترنت ندارد و صفوت حجازی، از مشایخ افراطی سلفی ادعای دبیرکلی این انجمن را دارد. و تنها شمار اندکی از افراطیون سلفی مصر، ادعای عضویت در این نهاد تندرو و ضد شیعه را مطرح کرده اند.

در همین راستا “طلعت ابراهیم” دادستان کل مصر، دستور انجام تحقیق فوری درباره حوادث روستای ابومسلم را صادر کرده است.

واکنش ها به قتل شیعیان مصر

این جنایت در حالی توسط افراطیون سلفی و وهابی صورت می گیرد که شمار زیادی از علمای الازهر از جمله محمد رأفت عثمان و عبدالغنی هندی آن را به شدت محکوم کرده و دولت مصر را مسئول حفظ جان شهروندان دانستند.

محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس کنونی حزب “الدستور” (قانون اساسی) در مصر، قتل این چهار شهروند شیعه مصر را به شدت محکوم کرد و آن را نتیجه مواضع مذهبی نفرت برانگیزی دانست که زمینه تشدید و گسترش آنها فراهم شده است.

وی امروز در پیامی بر روی صفحه شخصی اش در پایگاه تویتر اعلام کرد: پیش از آنکه باقیمانده انسانیتمان را از دست بدهیم در انتظار گام های قاطعی از سوی نظام و الازهر هستیم.

البرادعی هفته گذشته نیز با اشاره به نظام کنونی حاکم بر مصر تأکید کرده بود، نظامی که در آن به مخالفان توهین می شود و ۱۵۰ میلیون مسلمان شیعه در جهان “نجس” خوانده می شوند، باید برود.

مخالفان سیاسی، اقلیت های مذهبی و سیاسی و گروههای اجتماعی مصر، نظام جدید این کشور را به باز گذاشتن دست افراطیون سلفی و وهابی به انجام اقدامات غیر قانونی از جمله حمله به شهروندان و ایجاد محدودیت برای آزادی آنها متهم می کنند.

جهت دریافت مطالب روزانه سایت شیعیان در خبرنامه ایمیلی عضو شوید. برای عضویت (رایگان) اینجا کلیک کنید.

نظر شما


عضویت در خبرنامه سایت
بعد از عضویت ایمیلتان را چک کنید و بر روی لینک فعال‌سازی کلیک کنید تا عضویت شما کامل شود.
جدیدترین مطالب
پربازدیدها
Shiayan Logoتبلیغ شما در سایت شیعیان
امام خمینی
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شیعیان است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.