Shiayan Logo
» فرمانده امریکایی مناطق شیعه بغداد: ایران به سنی‌ها بمب می‌دهد!
1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
امتیار شما به این مطلب:

یک مقام ارشد ارتش آمریکا در عراق که حوزه مسئولیت وی مناطق شیعه‌نشین بغداد است، مدعی شد: بمب‌های جاده‌ای پرقدرتی که احتمالا ساخت ایران بوده و در اختیار شیعیان است، از سوی شورشیان سنی جنوب بغداد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد!

به گزارش رادیو فردا، ژنرال ریک لینچ، فرمانده نیروی تفنگداران دریایی ارتش آمریکا روز یکشنبه به گروهی از خبرنگاران غربی گفته است که وجود مواد منفجره نفوذ کننده در زره‌پوش‌ها،‌ AFP، در دستان گروه‌های سنی بیانگر سطحی از نفوذ ایرانی‌ها در میان این شورشیان علاوه بر نفوذ آنها در میان افراطیون شیعه است.
وی اظهار داشت: ما در جریان هستیم که این مواد منفجره قوی ایرانی در اختیار افراطیون سنی است.

اما ژنرال لینچ که فرماندهی جنوب بغداد و بیشتر مناطق شیعه نشین را بر عهده دارد، گفت: هنوز مشخص نیست که آیا ایرانی‌ها به طور مستقیم این مواد را در اختیار سنی‌ها قرار داده اند یا اینکه شورشیان چنین موادی را از بازار سیاه تهیه کرده اند.

بمب‌های کنار جاده‌ای که ارتش آمریکا از آن به عنوان «وسایل دست ساز انفجاری» نام می‌برد از مدت‌ها پیش یکی از سلاح‌های کشتار نیروهای آمریکایی در عراق به شمار می‌رود. این مواد منفجره توانایی نفوذ در زره پوش‌های نظامی را دارد گرچه ارتش آمریکا می‌گوید که بدنه این زره پوش‌ها را ایمن تر کرده است.

اما به گفته ژنرال لینچ، ابزارهایی که برای حفاظت از زره پوش‌ها استفاده می‌شود در مواقعی کارایی ندارد ضمن اینکه شورشیان همچنین از شیوه پنهان کردن این مواد در زیر خاک استفاده می‌کنند تا از چشم دستگاه‌های کشف مواد منفجره دور بماند.

ارتش ایالات متحده از ماه‌ها پیش مدعی است که ایران شورشیان عراقی را به مواد منفجره قوی مجهز می‌کند، هرچند تهران این ادعاها را رد کرده است.

شورشیان سنی به طور قاطع ضد ایرانی بوده و دولت تحت تسلط شیعیان را متهم می‌کنند که زیر نفوذ ایران قرار داشته و این کشور در صدد گسترش نفوذ خود در عراق است.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا در این زمینه حاضر به اظهار نظر نشد که چرا ایرانی‌ها باید با گروه‌هایی معامله کنند که ضد اکثریت شیعه عراق هستند در حالی که تهران خواهان ادامه قدرت شیعیان در عراق است.

با این وجود، این مقام ارتش آمریکا گفت که نشانه‌های روشنی از نفوذ ایرانی‌ها در میان هر دو گروه افراطی سنی و شیعه به چشم می‌خورد، هرچند که وی در این زمینه جزئیاتی بدست نداد.

جهت دریافت مطالب روزانه سایت شیعیان در خبرنامه ایمیلی عضو شوید. برای عضویت (رایگان) اینجا کلیک کنید.

نظر شما


عضویت در خبرنامه سایت
بعد از عضویت ایمیلتان را چک کنید و بر روی لینک فعال‌سازی کلیک کنید تا عضویت شما کامل شود.
جدیدترین مطالب
پربازدیدها
Shiayan Logoتبلیغ شما در سایت شیعیان
امام خمینی
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شیعیان است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.